İşçi Maaşları

2021 Aşçı Maaşı Ne Kadar

2021 Aşçı Maaşı Ne Kadar

Bu yazımızda 2021 aşçı maaşı ne kadar, aşçı maaşları, aşçılar ne kadar zam alacaklar gibi sorulara yanıt verdik. 

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memuru Kanununa tabi olarak kurumların mutfak, yemekhane, yeme ve içme mekanlarında görev yapmakta olan kadrolu personeli olan aşçılar, aşçı maaşları 2021 yılı için ne kadar zam alacaklarına dair toplu sözleşme görüşmeleri ile belirlenmiştir.

Aşçılar Ne Kadar Zam Alacaklar?

Aşçı maaşları 2021 yılı için diğer kamu çalışanlarında da olduğu gibi iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde zam oranları belirlenmekte ve bu toplu sözleşme görüşmelerine memurları temsil etmek adına en fazla üyeye sahip sendika yetkilileri katılırken, işverini temsilen ise hükumet katılmaktadır. 2019 yılının Ağustos ayında yapılmış olan toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde 2020 yılı ile 2021 yılı için memurlara uygulanacak olan zam oranlarına karar verilmiştir. Toplu sözleşme görüşmesi neticesinde ise memurlara 20202 yılı için yüzde 4+3,5 oranında zam yapılmasına karar verilmiş ve 2021 yılı için ise yüzde 4+5 oranında zam yapılmasına karar verilmiştir. Bunun yanı sıra bahsi geçen yıllarda ki enflasyon rakamları, verilen zam oranını aşması durumunda ise arada oluşan fark kamu çalışanlarına ödenecektir.

2021 Aşçı Maaşı Ne Kadar? Aşçı Maaşları

2021 aşçı maaşları, yeni başlayanlardan tecrübeye ve çalıştığı yere kadar değişkenlik gösteriyor. Yeni başlayan bir aşçı lise mezunu veya önlisans ya da lisans mezunu ise asgari ücret olan 2820 TL ile başlıyor iken bazı yerlerde bu rakamlar daha da yükselmektedir. Ortalama olarak 4000 TL civarında maaş alan aşçılar, en yüksek 9000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Tabii, bu rakamlar çalışılan yerlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Eğer bir aşçıysanız veya çevrenizde aşçı olarak çalışan biri varsa yorum olarak maaş bilgisini iletebilirseniz seviniriz.

1 yorum

  • Bu mesleğe 1991 yılında başladım yaklaşık net olarak 25 yıl aşçı yim ama ne yazikki bu mesleğe ne işverenin nede müşterinin saygısı kalmamış yokturda eski yemeklerin tadı yok nerde o eski lezzetler diyenlere çok rast geliriz peki neden çünkü bu mesleği artık gerçek işi bilen değil görerek duyarak internet ustası da ondan gerçek meslek erbabı artık hakkını almadığı için yapmıyor yakın zamanda o kervana bizde dahil olacaz ne yazık ki bir aşçı bugün ki şartlarda en alt taban fiyat 6-7 bin TL maaş almalı ( gerçek aşçı tabi) selamlar…

Yorum yap