Memur Maaşları

2021 Bakan Maaşı Ne Kadar

2021 Bakan Maaşı Ne Kadar

Bu yazımızda 2021 bakan maaşı ne kadar, bakan maaşları, bakanları görevleri nelerdir, ne iş yapar, nasıl bakan olurum gibi sorulara yanıt verdik.

Bakan hükümet işlerinden birini yönetmek için görevlendirilir. Milletvekilleri arasından başbakan tarafından seçilmektedir. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmaktadır. Ve görevine başlamaktadır. Bir diğer tanımı ile bakan siyasi yükümlülüğe sahip üst düzey yöneticidir. Osmanlı zamanında ise bakana nazır denmekteydi.

Bakanların Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Bakanlar kendilerinin sorumlu olduğu bölgede memleketin rahatını ve zenginleşmesini sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Yaptıkları her iş ile ilgili bilgileri Türkiye Büyük Millet Meclisi bakanlarına bildirmekle sorumludurlar. Yaptıkları işi mevzuata, kalkınma planlarına, yıllık programlara uygun bir şekilde yapmalıdırlar. Hükümetin yasama organı ile işlerini yürütmektedirler. Diğer bakanlar ile iş birliği içinde olmalıdırlar. Bakanlar Kuruluna bakanlığı ilgilendiren kararname, tüzük ve yönetmelikleri sunmak için yönetmelikleri hazırlamaktadırlar. 

Ülkemizde bulunan bakanlıklara örnek olarak; Adalet , Aile ve Sosyal Politikalar , Avrupa Birliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilmektedir. Bunların dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı da bulunmaktadır.  

Nasıl Bakan Olurum?

Bakan olmak için temel şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Kişinin bakan olabilmesi için 25 yaşını bitiriş olması gereklidir. Kanun hükmünde kısıtlı olmaması gereklidir. Eğitim seviyesi en az lise mezunu olmalıdır. Kişinin askerlik ile ilişiğinin olmaması gerekmektedir. Kişi taksirli suç dışında 12 ay veya daha fazla hapishaneye girmemiş olmalıdır. Ve ağır hapis cezası almamış olmalıdır. 

Bakan Maaşları, 2021 Bakan Maaşı Ne Kadar?

Bakan maaşları 2021 yılı için 25.000 TL – 30.000 TL arasındadır. Maaşlara yıllık ödenek ve bulunan diğer masraflar eklendiğinde bu miktar artış göstermektedir.

Yorum yap