Personel Maaşları

2021 Makine Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

2021 Makine Teknisyeni Maaşı Ne Kadar

Bu yazımızda 2021 makine teknisyeni maaşı ne kadar, makine teknisyeni maaşları, makine teknisyeni görevleri nelerdir, ne iş yapar gibi sorulara yanıt verdik.

Günümüzde birçok elektronik alet bulunmaktadır. Bu aletlerin çoğunu makine başlığı altında toplamaktayız. Makinelerin bakımı, onarımı, planı gibi işleri yapan kişilere makine teknisyeni denmektedir. Bu işler haricinde makine teknisyenleri makinelerin nasıl söküleceğini ve nasıl monte edileceğini de belirlerler.

Makine Teknisyeni Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Makine teknisyenleri endüstri meslek lisesi çıkışlılardır. Bu kişiler liseden sonra 4 yıllık mühendislik eğitimi alınca makine mühendisi olmaktadırlar. Ön lisans eğitimi alırlarsa da tekniker olmaktadırlar. 

Makine teknisyenliği işi dikkat isteyen bir iştir.  Aynı anda hem gözünüzü hem elinizi kullanmanız gerekebilmektedir. Makine teknisyenleri fabrikalarda, iş yerlerinde bulunan makinelerin onarımını ve bakımını yapmaktadırlar.  Makinelerin montajını yapmaktadırlar. Montaj sırasında ölçüleri hesaplamaktadırlar. Metal parçaların sertleştirme işlerini yapmaktadırlar. Bu parçaların bağlantı yerlerini lehimlemektedirler. Montaj gibi işlemlerden sonra makinenin çalışmasını izlemektedirler. Bu görevlerine bakıldığında hemen hemen makine kullanımının gerektiği iş yerlerinin hepsinde makine teknisyeni olmalıdır.  Makinelerin kullanımının sağlıklı olması açısından ve işçi sağlığı açısından sanayi sektöründe üretim yapan  firmalarda veya iş yerlerinde makine teknisyeni bulundurulmalıdır.  Bu teknisyenler çalıştıkları yerlerden kaynaklı olan aşırı gürültülü ortamlarda işlerini yaparlar. Makine teknisyenleri ve diğer işçiler makinelerin bulunduğu ortamda genellikle yaralanma riski ile karşı karşıyadır.  Bu ortamlarda her zaman gerekli önlemler alınmalı ve öncelikli olarak işçi sağlığı göz önünde tutulmalıdır.  Makine teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça fazladır. Sırf bu yüzden tercih edilen mesleklerdendir.  

Makine Teknisyeni Maaşları, 2021 Makine Teknisyeni Maaşı Ne Kadar

Makine Teknikeri maaşı ortalama aylık 3.860 TL’dir. En düşük Makine Teknikeri maaşı en düşük 3.000 TL, En yüksek ise 8240 TL’dir. Bu maaş özel kurumda veya devlete bağlı bir kurumda olup olmadığına ve tecrübeye göre değişkenlik gösterir, ortalama ise 5000 TL civarı maaş alırlar.

Yorum yap