Memur Maaşları

2021 Mübaşir Maaşı Ne Kadar

2021 Mübaşir Maaşı Ne Kadar

Bu yazımızda 2021 mübaşir maaşı ne kadar, mübaşir maaşları, mübaşir ne iş yapar ve görevleri nelerdir, mübaşir nasıl olunur gibi sorulara yanıt verdik.

Mübaşir Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Mübaşirler mahkemelerde görev yapan kişilerdir. Bu kişiler Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmaktadırlar. Ve bu nedenle başka bir yerde çalışma imkânları bulunmamaktadır. Mübaşirler duruşma sırasında tarafları çağırarak, onları duruşma salonuna almaktadır. Duruşma sırasında tarafların verdiği belgeleri hâkime iletmektedir. Duruşma sırasında hâkim tarafından verilen emirleri yerine getirmektedir. Duruşma tarihi hakkında bir değişikliği örneğin; duruşmanın ertelenmesini taraflara bildirmektedir. Mahkeme tarafından yazılmış olan yazıları kayıt ederek, ilgili yerlere teslim işlemini gerçekleştirmektedir. Bütün bunları yaparken de resmi üniforma giymektedir.

Mübaşir Nasıl Olunur?

Mübaşir olmak için belli başlı şartlara sahip olmak gerekir. Bunlardan bazıları; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, askerlik ile ilişkisi bulunmamak, 35 yaşına gelmemiş olmak, yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak, hırsızlık yapmamış olmak, kamu haklarından mahrum bırakılmış olmamak, arşiv araştırması sonucu olumlu olmak, KPSS’nin ilgili puanlarından 70 ve üzeri bir puan almış olmak ve görevine engel bir hastalığı olmamaktır. Mübaşirlerin en az lise mezunu olmaları da gerekmektedir.

Mübaşir Maaşları, 2021 Mübaşir Maaşı Ne Kadar?

13/3 derece yeni mübaşir maaşı 2021‘de 4 bin 400 TL’dir. 10/1 derece 5 yıl kıdemi olan mübaşir 4 bin 500 TL. 8/1 derece 10 yıl kıdemi olan mübaşir 4 bin 750 TL maaş alıyor.

Yorum yap