Personel Maaşları

2021 PTT Dağıtıcı Maaşı Ne Kadar

2021 PTT Dağıtıcı Maaşı Ne Kadar

Bu yazımızda 2021 PTT dağıtıcı maaşı ne kadar, PTT dağıtıcı maaşları, PTT maaşları, PTT dağıtıcı görevleri nedir, ne iş yapar gibi sorulara yanıt verdik.

PTT Dağıtıcı Görevleri Nelerdir? PTT Dağıtıcı Ne İş Yapar?

PTT dağıtıcıları PTT’nin kendilerine tahsis etmiş oldukları araç ve motosiklet  ile tebligatları, zarfları, faturaları belirtilen adreslere götürmekle görevlidirler. PTT dağıtıcıları normal memurlarla aynı çalışma saatleri içerisinde çalışmaktadırlar. Fakat bu çalışma saatleri şubelere göre değişkenlik göstermektedir. Genelde sabah sekiz veya sekiz buçukta aksam ise beş buçuk veya altı buçuk da  mesai yapmaktadırlar. Bazı PTT dağıtıcıları sadece hafta içi çalışırken bazıları ise hafta sonu cumartesi günlerinde  çalışabilmektedir. Dağıtıcı personelin görevini yerine getirebilmesi için motosiklet ve araç ehliyetinin olması gerekmektedir.

PTT Dağıtıcı

PTT dağıtıcı nasıl olunur?

Her meslekte olduğu gibi PTT dağıtıcısı olmak içinde  gerekli şartlar vardır. PTT dağıtıcısı olmak için öncelikle iki yıllık MYO mezunu olmak gerekir. Ve Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan ise en az 60 puan almak gereklidir. Bu meslekte boy şartı da bulunmaktadır. Boy şartı bayanlarda 160 cm baylarda 168 cm’dir. Aynı zamanda kişilerin boy ve kiloları arasında 15 fark olması gerekmektedir .  Ehliyette mesleğin olmazsa olmazlarındandır. Hem A2 sınıfı hem de B sınıfı ehliyet gerekmektedir. Çünkü PTT dağıtıcıları  faturaları, zarfları ve tebligatları kendilerine tahsis edilen araç veya motosiklet ile adreslere ulaştırmaktadırlar. A2 sınıfı ehliyet motosiklet kullanmak  için gereklidir. Bu ehliyetin yaş sınırı ise on sekizdir. B sınıfı ehliyet ise otomobil kullanmak için gereklidir. A2 sınıfı ehliyette olduğu gibi bunda da yaş sınırı on sekizdir. Bütün bunlara ek olarak PTT dağıtıcısı olabilmek için birde yaş kriterini geçmek gerekmektedir. Bu mesleğe başvuru yapacak olan kişilerin yaşları 18-35 yaş aralığında olmalıdır. PTT dağıtıcısı olmak isteyen kişilerin askerlik ile ilişiği olmaması gerekmektedir.

PTT Maaşları, 2021 PTT dağıtıcı maaşı ne kadar?

PTT’nin Dağıtıcı personelleri saha elemanı olarak görev almaktadır. Sürekli araç içerisinde olan ve götürülmesi gereken dosya veya diğer ürünleri teslim eden dağıtıcı ekibi 2021 yılı maaşları 4.100 TL ile 4.700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Dağıtıcı personelleri aylık 1.150 TL ile 1.450 TL mesai ücreti almaktadır.

Yorum yap