İşçi Maaşları Personel Maaşları

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yüzlerce çalışanı ilgilendiren soru 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Her yıl Aralık ayında yapılan toplantıda belirli kriterlere göre hesaplanan asgari ücret bu sene kadar olacak?

2021 yılında yapılan görüşmeler sonucunda asgari ücret, net 2.825 TL olarak belirlendi. 2021 sonuna yaklaştığımızda Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanacak değerleri 4 gözle bekliyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplamda 15 kişiden oluşmakta, bunlar; 5 işçi, 5 işveren, ve 5 hükümet yetkilisidir.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

2022 asgari ücret artışı için çok fazla söylenti var. Bir kesim fiyatın artmasını isterken, bir kesim de artmasını pek istemiyor. Ücret artışı elbette olacak. Ancak yapılan artış ile çok sayıda ürün ve hizmete de aşağı yukarı aynı oranda zam yapılmakta. Asgari ücrete x tutarında zam yapılırken, aynı oradan satın aldığımız ürünler de zamlanıyor. Hal böyle olunca geçim sıkıntısı meydana geliyor. E tabi işin içine birde borçlar da girince, işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Kimler Asgari Ücretle Çalışıyor?

Bu sorunun yanıtı vermemiz pek mümkün görünmüyor. Ancak A’dan Z’ye birçok iş kolunda ücretler asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. X iniveresinden mezun olup x işine giren kişi asgari ücret alabilirken, eğitim durumu olmayan kişi de asgari ücretle çalışabiliyor. Burada hiçbir şekilde eğitim durumu kıyaslaması yapmıyoruz. Örnek vermek adına üniversite mezunu ve herhangi bir eğitim mezuniyeti olmayan kişiler üzerinden örnek verdik.

Asgari Ücreti İle Başlayan Bazı İş Kolları

2021 Kaloriferci Maaşları

 

2021 Burger King Çalışan Maaşı Ne Kadar?

2021 Aşçı Maaşı Ne Kadar

Siz de yorum olarak mesleğinizi ve aldığınız ücretleri yorum olarak yazarak diğer kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

Yorum yap