Memur Maaşları İşçi Maaşları

2022 Odyolog Maaşları Ne Kadar

2022 Odyolog Maaşları Ne Kadar

Odyolog Maaşları 2022    

Odyolog maaşları ne kadar? Odyolog maaşları 2022 yılında ne kadar olacak? gibi sorular Odyolog olmak isteyenlerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Bu yazıda hem odyolog mesleğine dair açıklamalar yapacak hem de odyolog maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

Odyolog maaşları meslekte geçirilen hizmet yılına göre farklı olmaktadır. Tecrübeli odyologlar daha yüksek miktarda ücret almaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Odyolog maaşlarına birkaç örnek verelim;

Yeni başlayan odyolog maaşı en düşük asgari ücret ile başlamakta.  Tecrübeye görev  3.440₺ ile 5000₺ civarında değişmekte.

Odyolog maaşlarında 2022 yılında %9’luk bir artış beklenmektedir. Bu hesaplamayla yeni başlayacak odyolog maaşı 2022 yılında 3.800₺ civarında olması öngörülmektedir.

Odyolog Kimdir?

Odyolog, işitme bozukluklarının teşhis ve tedavisi için özellikle hangi testlerin yapılacağı ve bu testler yapıldıktan sonra kişiye nasıl bir kulaklık takılacağız ya da nasıl bir cihazla bundan sonraki yaşamına devam edeceği kararını veren kişidir.

Odyoloji bölümü 4 yıllık lisans bölümüdür. Odyoloji 4 yıllık lisans bölümü, Odyometri ise 2 yıllık yüksekokullardaki karşılığıdır.

Bu bölümü tercih edecekler öncelikle yönerge takip becerilerine sahip olmaları gerekiyor. Göz kulak el göz koordinasyonunun iyi olması gerekir. İnsanların problemlerine karşı sabırla ve saygıyla yaklaşması gerekir. Görsel işitsel algısı, estetik bakış açısına ve sorumluluk bilinci olan kişiler olması gerekmektedir.

Üniversitede odyoloji lisans eğitimi alan öğrenciler teorik derslerin yanında klinikte uygulama ve pratik yapma imkânlarını da yakalayabilmekteler. Bunun yanında odyoloji ve konuşma bozuklukları yüksek lisans ve doktora programlarıyla akademisyen olabilmektedirler.

Yorum yap