Memur Maaşları

2022 Okul Öncesi Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

2022 Okul Öncesi Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir?

Okul Öncesi Öğretmeni, eğitim fakültelerinin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir.

Bu bölümden mezun olan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda veya özel kurum ve kuruluşlarda, özel eğitim merkezlerinde iş imkânı bulabilmektedirler.

Akademik kariyerlerine devam etmek isterlerse yüksek lisans ve doktora yapmak imkânları da vardır.

Çocuk eğitimi, çocuk edebiyatı, çocuk materyalleri geliştirme gibi farklı alanlarda kendilerini geliştirirlerse o alanlardaki okul öncesi öğretmeni ihtiyacını karşılayabilirler. Okul öncesi öğretmenliğini bitirmiş olanlar kendi istek ve çalışmalarına bağlı olarak bu alanlardan herhangi birine yönelebilirler.

Öğretmenlik yapmak isteyen okul öncesi öğretmen maaşları çalıştıkları kurumlara göre farklılık gösterebiliyor. Üniversite tercihlerinde bu bölümü yazmak ve mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak isteyenler haliyle okul öncesi öğretmen maaşını bilmek istiyorlar. Peki, okul öncesi öğretmen maaşı ne kadar? Özel okulda çalışan okul öncesi öğretmenler ne kadar maaş alıyor? 2019 yılında okul öncesi öğretmen maaşları ne kadar olacak?

Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları

2022 Okul Öncesi Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

İlk olarak devlet okullarına görev yapan Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları hakkında bilgi verelim.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınav ve mülakatlar sonrasında devlet okullarında görev yapan Okul Öncesi Öğretmeni Maaşı 2.800-5.000₺ civarındadır. 2021’de okul öncesi öğretmen maaşları en düşüş 2.820₺ olarak hesaplanacak.

Özel Sektördeki kurumlarda görev yapan Okul Öncesi Öğretmen maaşı 2.800-3200₺ seviyelerinde olmaktadır. Okul öncesi öğretmenleri özel sektörde devlet okullarına kıyasla daha düşük ücretlere çalıştırılmaktadır.

Hem özel sektörde hem de devlet okullarında Okul Öncesi Öğretmenleri ücretli olarak ek ders verme imkânına sahipler. Ders başına saatlik olarak hesaplanan bu ücret 13-25₺ olarak değişebilmektedir. Bu farklılığın nedeni öğretmen tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Yüksek lisans veya doktora yapmış okul öncesi öğretmen maaşı yeni mezun olmuş öğretmenlere kıyasla daha yüksektir.

Yorum yap