Personel Maaşları

2022 Yılı Makine Teknisyeni Maaşları

2022 Yılı Makine Teknisyeni Maaşları

2022 Yılı Makine Teknisyeni Maaşları

Günümüzde birçok elektronik alet bulunmaktadır. Bu aletlerin çoğunu makine başlığı altında toplamaktayız. Makinelerin bakımı, onarımı, planı gibi işleri yapan kişilere makine teknisyeni denmektedir. Bu işler haricinde makine teknisyenleri makinelerin nasıl söküleceğini ve nasıl monte edileceğini de belirlerler.

Makine Teknisyeni Görevleri

Makine teknisyenleri endüstri meslek lisesi çıkışlılardır. Bu kişiler liseden sonra 4 yıllık mühendislik eğitimi alınca makine mühendisi olmaktadırlar. Ön lisans eğitimi alırlarsa da tekniker olmaktadırlar.

Makine teknisyenliği işi dikkat isteyen bir iştir.  Aynı anda hem gözünüzü hem elinizi kullanmanız gerekebilmektedir. Makine teknisyenleri fabrikalarda, iş yerlerinde bulunan makinelerin onarımını ve bakımını yapmaktadırlar.  Makinelerin montajını yapmaktadırlar. Montaj sırasında ölçüleri hesaplamaktadırlar. Metal parçaların sertleştirme işlerini yapmaktadırlar. Bu parçaların bağlantı yerlerini lehimlemektedirler. Montaj gibi işlemlerden sonra makinenin çalışmasını izlemektedirler. Bu görevlerine bakıldığında hemen hemen makine kullanımının gerektiği iş yerlerinin hepsinde makine teknisyeni olmalıdır.  Makinelerin kullanımının sağlıklı olması açısından ve işçi sağlığı açısından sanayi sektöründe üretim yapan  firmalarda veya iş yerlerinde makine teknisyeni bulundurulmalıdır.  Bu teknisyenler çalıştıkları yerlerden kaynaklı olan aşırı gürültülü ortamlarda işlerini yaparlar. Makine teknisyenleri ve diğer işçiler makinelerin bulunduğu ortamda genellikle yaralanma riski ile karşı karşıyadır.  Bu ortamlarda her zaman gerekli önlemler alınmalı ve öncelikli olarak işçi sağlığı göz önünde tutulmalıdır.  Makine teknisyenlerinin çalışma alanları oldukça fazladır. Sırf bu yüzden tercih edilen mesleklerdendir.

Makine Teknisyeni Maaşları

Makine teknisyenleri devlet kurumunda çalışırlarsa maaşları yaklaşık 3000TL’dir. Eğer özel sektörde çalışırlarsa makine teknisyenleri 3000 TL maaş ile işe başlarlar. Makine teknisyenlerinin deneyim ve tecrübelerine göre maaşları değişkenlik göstermektedir. Ve neredeyse maaşları bu deneyim ve tecrübelerle doğru orantılı olarak artıp 3500 TL‘yi geçebilmektedir. Makine teknisyeni maaşları 2021 yılı için yaklaşık 5.090TL’dir.

2022 resmi rakamlar açıklandıktan sonra sitemizde detaylar yer alacaktır.

Yorum yap