Memur Maaşları

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Görevleri Nedir Bekçi Maaşları 2022

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Görevleri Nedir Bekçi Maaşları 2022

Bekçi Maaşları 2022

Lise ve dengi okul mezunları çarşı ve mahallelerde asayişin sağlanması amacıyla bekçi olabilmektedir. Bu yeni iş koluna rağbet gösterenler özellikle maaş konusunu merak ediyor. Peki, bekçi maaşları ne kadar? 2022 bekçi maaşları ne olacak? Çarşı ve Mahalle Bekçisi ne kadar maaş alıyor? Bu soruların yanıtları yazımızda yer vereceğiz.

Bekçi maaşları 2017 yılında 2.800 civarındaydı. 2018 yılı için bekçi maaşları ortalama olarak 3.000₺ civarındadır. Ortalama dememizin sebebi görev yapılan bölgenin büyüklüğüne ve o ilin terör açısından durumuna göre bekçi maaşı değişebilmektedir.2021 yılı için;

– İlkokul mezunu bekçi 390 lira zam alarak 5.008,221 TL

– Lise mezunu bekçi 404 lira zam alarak 5.186,079 TL

– Üniversite mezunu bekçi 422 lira zam alarak 5.421,4155 TL maaş alacak.

Bu artışa göre en düşük 2022 bekçi maaşı 5.500₺ olması öngörülüyor.

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak için yazılı ve sözlü (mülakat) sınavlardan başarılı olunması gerekir. Sözlü sınav sonucuna göre başarılı olan bekçi adayları yazılı sınava çağrılmakta. Bekçi olmak için gereken şartlar ve bekçilik sınavı hakkındaki detaylar ise şöyle..

Bekçi alımlarını merkezde valilik ilçelerde ise kaymakamlıklar yapıyor.

Bekçi olmak için aranan şartlar;

  • Erkek olmak
  • C vatandaşı olmak
  • En az lise mezunu olmak
  • Askerliğini bitirmiş olmak
  • 30 yaşından gün almamış olmak
  • Adli sicil kaydının temiz olmalı
  • Herhangi bir sağlık problemi olmamalı
  • En az 167 cm boyunda olmak (Boy ve kilo endeksi uyumlu olmalı, örneğin; 1.75 boyundaki bir kişi 80 kg civarı olmalı)

Bekçi Olmak İçim Başvuru Nasıl Yapılır?

Görev alınmak istenilen yere dilekçe verilerek başvuruluyor. Sadece bir yer için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sonucunda sözlü sınav yapılıyor. Mülakatta güncel konular soruluyor. Bu sınavdan 100 üzerinden en az 70 puan alanlar yazılı sınava girmeye hak kazanıyor.

Yazılı sınav için sınav giriş belgeleri İl Emniyet Personel Şube Müdürlüğü’nden alınıyor. Yazılı sınavda Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve matematik derslerinden sorular geliyor. 50 soru için sınav süresi 60 dakikadır. Sınavda her soru 2 puan değerindedir.

Yazılı sınav sonuçlarına gire en yüksek puandan düşüğe göre sıralama yapılacak. Aynı puanı alan kişiden yaşı küçük olan sınavı kazanmış sayılıyor.

Sınavı kazanmanız durumunda sağlık kurulu raporu alarak İl Emniyet Personel Şube Müdürlüğü’ne teslim ederek göreve başlanacaktır.

Yorum yap